Baldwin BF1345 Fuel Water Separator Filter
Fuel/Water Separator Spin-on with Drain
$55.61
In Stock
Special Order - Additional charges calculated at Checkout
Ships: in 3-4 Business Days
Pick-Up: in 3-4 Business Days
Brand: Baldwin
Stock #: BF1345
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440037892
Weight: 1.88 lbs (0.86 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 6 9/16 |
| Height (mm) | 166.7 |
| Fits | International Engines |
| Outside Diameter 1 | 4.25 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 108 |
| Replaces | International 1618385-C91, 1677004-C91 |
| Contains | Integral Post Seal |
| Related to | {BF1345-O} (Open Port Version);{BF1345-SP} (Sensor Port Version) |
| Integral Gasket | [1] Included |
| Thread | 1 |
| Per Inch | 14 |
| UPC | 00791440037892 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.88 lbs (0.86 kg) |
| Package Length: | 4.2" (10.7 cm) |
| Package Width: | 4.2" (10.7 cm) |
| Package Height: | 6.7" (17 cm) |