Baldwin BF1289SP Fuel Water Separator Filter
Fuel/Water Sep with Drain, Sensor Port
$50.58
In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Baldwin
Stock #: BF1289SP
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440086852
Weight: 2 lbs (0.91 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 7.9375 |
| Height (mm) | 201.6 |
| O-Ring | [1] Included |
| Fits | Caterpillar, Challenger, Perkins Equipment |
| Outside Diameter 1 | 3.6875 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 93.7 |
| Replaces | Agco 529435D1; Caterpillar 2715076, 3087298; Perkins 2656F853 |
| Contains | Sensor Port Thread: M12 x 1.75 |
| Integral Gasket | [1] Included |
| Thread | M22 x 1.5 |
| UPC | 00791440086852 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 2 lbs (0.91 kg) |
| Package Length: | 3.6" (9.1 cm) |
| Package Width: | 3.6" (9.1 cm) |
| Package Height: | 7.7" (19.6 cm) |