Baldwin BF1205SP Fuel Water Separator Filter
Pri. FWS Spin-on w/Drain, Sensor Port
$50.10
In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Baldwin
Stock #: BF1205SP
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440045835
Weight: 1.6 lbs (0.73 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 6 1/16 |
| Notes | Inside-Out Flow Direction.;May use {OP8752} to plug Sensor Port. |
| Height (mm) | 154 |
| Fits | Ford, John Deere Engines |
| Outside Diameter 1 | 3.6875 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 93.7 |
| Furnished Gasket | [1] Included |
| Replaces | Ford E7HZ-9N184-B, E8HT-9J288-AA |
| Contains | Integral Post Seal;Sensor Port Thread: 1/2-20 |
| Related to | {BF1205} (Drain Version) |
| Integral Gasket | [1] Included |
| Thread | 1 |
| Per Inch | 14 |
| UPC | 00791440045835 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.6 lbs (0.73 kg) |
| Package Length: | 3.7" (9.4 cm) |
| Package Width: | 3.7" (9.4 cm) |
| Package Height: | 5.9" (15 cm) |