Baldwin BD103SS Engine Oil Filter
Severe Serv. Dual-Flow Lube Spin-on
$65.23
In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Baldwin
Stock #: BD103SS
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440050402
Weight: 3.56 lbs (1.62 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 11.40625 |
| Height (mm) | 289.7 |
| Attached Gasket | [1] Attached |
| Fits | Cummins Engines |
| Outside Diameter 1 | 4.65625 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 118.3 |
| Replaces | Cummins 3318853; Fleetguard LF3000 |
| Related to | {BD103} (Standard Version);{BD103-MPG} (Maximum Performance Glass Version);{BD324} (Short Version);{BD7309} (High Velocity Version);{B40142} (Upgrade to {BD7309}) |
| Thread | 2.25 |
| Per Inch | 12 |
| UPC | 00791440050402 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 3.56 lbs (1.62 kg) |
| Package Length: | 4.6" (11.7 cm) |
| Package Width: | 4.6" (11.7 cm) |
| Package Height: | 11.2" (28.4 cm) |