Baldwin B7499 Engine Oil Filter
LUBE SPIN-ON
$29.41
10+ In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Baldwin
Stock #: B7499
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440091689
Weight: 1.16 lbs (0.53 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 3.875 |
| Height (mm) | 98.4 |
| Fits | Case Loaders; Case-International Tractors |
| Outside Diameter 1 | 3.6875 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 93.7 |
| Replaces | Case 87679496; Iveco 504182581 |
| Contains | Anti-Drainback Valve;30 PSID By-Pass Valve;Standpipe |
| Integral Gasket | {G381-A} |
| Thread | M27 x 2.0 |
| UPC | 00791440091689 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.16 lbs (0.53 kg) |
| Package Length: | 3.9" (9.9 cm) |
| Package Width: | 3.9" (9.9 cm) |
| Package Height: | 4.3" (10.9 cm) |