Baldwin B7433 Engine Oil Filter
LUBE SPIN-ON
$20.80
In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Baldwin
Stock #: B7433
Condition: New
UPC: 00791440082328
Weight: 0.79 lbs (0.36 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 4 1/32 |
| Notes | OBSOLETE. Availability LImited to Dealer Stock. |
| Height (mm) | 102.4 |
| Outside Diameter 1 | 3.125 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 79.4 |
| Replaces | Fiat 46805831, 71736160 |
| Contains | Anti-Drainback Valve;14 PSID By-Pass Valve |
| Integral Gasket | [1] Included |
| Thread | 4-Mar |
| Per Inch | 16 |
| UPC | 00791440082328 |
| Origin Country: | MA |
| Weight: | 0.79 lbs (0.36 kg) |
| Package Length: | 3.6" (9.1 cm) |
| Package Width: | 3.6" (9.1 cm) |
| Package Height: | 4.5" (11.4 cm) |