Baldwin B7180 Engine Oil Filter
LUBE SPIN-ON
$64.26
In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Baldwin
Stock #: B7180
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440058552
Weight: 4.4 lbs (2 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 12 3/32 |
| Notes | For Vertical Installation Only. |
| Height (mm) | 307.2 |
| Fits | Atlas Copco Mining Trucks; Coleman Generators; Detroit Diesel Engines; Hitachi, Terex, Unit Rig Dump Trucks; LeTourneau Loaders; MTU Diesel Engines |
| Outside Diameter 1 | 5.375 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 136.5 |
| Replaces | Detroit Diesel 23526919 |
| Contains | 35 PSID By-Pass Valve |
| Integral Gasket | [1] Included |
| Thread | 1.5 |
| Per Inch | 16 |
| UPC | 00791440058552 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 4.4 lbs (2 kg) |
| Package Length: | 5.2" (13.2 cm) |
| Package Width: | 5.3" (13.5 cm) |
| Package Height: | 11.9" (30.2 cm) |