Baldwin B49 Engine Oil Filter
Full-Flow Lube Spin-on
$32.35
Limited Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Baldwin
Stock #: B49
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440000605
Weight: 2.83 lbs (1.29 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 11.25 |
| Height (mm) | 298.5 |
| Fits | Caterpillar Equipment |
| Outside Diameter 1 | 4.65625 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 118.3 |
| Replaces | Fleetguard LF691 |
| Related to | {B99} (Long Version) |
| Integral Gasket | [1] Included |
| Thread | 1.5 |
| Per Inch | 16 |
| UPC | 00791440000605 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 2.83 lbs (1.29 kg) |
| Package Length: | 4.7" (11.9 cm) |
| Package Width: | 4.7" (11.9 cm) |
| Package Height: | 11.2" (28.4 cm) |