Baldwin B333 Engine Oil Filter
Full-Flow Lube Spin-on
$57.84
Out of Stock
Brand: Baldwin
Stock #: B333
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440003910
Weight: 3.26 lbs (1.48 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 11.40625 |
| Height (mm) | 289.7 |
| Fits | Engines originally equipped with the BD103, which have since added an optional remote mount by-pass filter such as the Baldwin B7577 or BC110 centrifuge filter. |
| Outside Diameter 1 | 4.65625 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 118.3 |
| Integral Gasket | [1] Included |
| Thread | 2.25 |
| Per Inch | 12 |
| UPC | 00791440003910 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 3.26 lbs (1.48 kg) |
| Package Length: | 4.5" (11.4 cm) |
| Package Width: | 4.7" (11.9 cm) |
| Package Height: | 11.3" (28.7 cm) |