Baldwin B220 Engine Oil Filter
Full-Flow Lube Spin-on
$42.79
In Stock
Special Order - Additional charges calculated at Checkout
Ships: in 3-4 Business Days
Pick-Up: in 3-4 Business Days
Brand: Baldwin
Stock #: B220
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440002791
Weight: 2.66 lbs (1.21 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 9.875 |
| Height (mm) | 250.8 |
| Fits | Hitachi Equipment |
| Outside Diameter 1 | 4.65625 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 118.3 |
| Replaces | Hitachi 4192527 |
| Integral Gasket | [1] Included |
| Thread | 1.375 |
| Per Inch | 16 |
| UPC | 00791440002791 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 2.66 lbs (1.21 kg) |
| Package Length: | 4.5" (11.4 cm) |
| Package Width: | 4.7" (11.9 cm) |
| Package Height: | 8.7" (22.1 cm) |