Baldwin B164 Engine Oil Filter
By-Pass Lube Spin-on
$18.09
Limited Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Baldwin
Stock #: B164
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440002081
Weight: 1.4 lbs (0.64 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 6.625 |
| Notes | Can be used with {OB1305} base. |
| Height (mm) | 168.3 |
| Fits | Carrier Refrigeration Units |
| Outside Diameter 1 | 3.6875 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 93.7 |
| Replaces | Carrier-Transicold 30-00304-00 |
| Contains | Flow Control Orifice |
| Related to | {B50}, {BT341} (Short Versions) |
| Integral Gasket | {G381-A} |
| Thread | 8-May |
| Per Inch | 18 |
| UPC | 00791440002081 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.4 lbs (0.64 kg) |
| Package Length: | 3.7" (9.4 cm) |
| Package Width: | 3.7" (9.4 cm) |
| Package Height: | 6.6" (16.8 cm) |