Baldwin B10ALBSP Fuel Filter Housing
Fuel Storage Tank Assy with Drain
$109.21
Limited Stock
Special Order - Additional charges calculated at Checkout
Ships: in 3-4 Business Days
Pick-Up: in 3-4 Business Days
Brand: Baldwin
Stock #: B10ALBSP
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440065482
Weight: 2.49 lbs (1.13 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 9.78125 |
| Notes | Removes damaging particles and water from fuels. Easily installed on fuel tanks or pumps. Gives effective filtration at flow rates to 25 gpm or gravity flow of 10 gpm with 30 In. head. |
| Height (mm) | 248.4 |
| Inlet | 1 In. BSP |
| Outlet | 1 In. BSP |
| Outside Diameter 1 | 4 5/32 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 105.6 |
| Furnished Gasket | {G264-A} |
| Contains | [1] CAP; [1] {B10-AL BOWL}; [1] {PF10} Element |
| UPC | 00791440065482 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 2.49 lbs (1.13 kg) |
| Package Length: | 5.9" (14.9 cm) |
| Package Width: | 5.6" (14.3 cm) |
| Package Height: | 10.8" (27.3 cm) |