Arnott AS-3127 Suspension Air Strut
New Air Suspension Strut
$1,788.83
Call For Availability
Brand: Arnott
Stock #: AS3127
Condition: New
Made in USA
UPC: 00815710017022
Weight: 17.41 lbs (7.91 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bentley 3W0616040D
- Bentley 3W0616040M
- Bentley 3W861604
- Bentley 3W5616040L
- Bentley 3W5616040M
- Volkswagen 3D0616040
- Volkswagen 3D0616040AA
- Volkswagen 3D0616040AB
- Volkswagen 3D0616040S
- Volkswagen 3D0616040L
- Volkswagen 3D0616040T
- Volkswagen 3D0616040M
- Volkswagen 3D0616040N
- Volkswagen 3D0616040AC
- Volkswagen 3D0616040AD
- Volkswagen 3D0616040Q
- Volkswagen 3D0616040P
- Volkswagen 3D0616040G
- Bentley 3W0616040
- Bentley 3W5616040
- Bentley 3W7616040
- Bentley 3W0616040C
- Bentley 3W0616040H
- Bentley 3W0616040J
- Bentley 3W0616040K
- Bentley 3W7616040E
- Bentley 3W7616040F
- Bentley 3W7616040G
- Bentley 3W7810654
- Bentley 3W7810654A
- Bentley 3W8616040
- Bentley 3W8616040B
- Bentley 3W8616040C
- Bentley 3W8616040E
- Bentley 3W8616040F
- Bentley 3W8616040G
- Bentley 3W8616040H
- Bentley 3W8616040K
- Bentley 3W8616040L
- Bentley 3W7616040M
- Bentley 3W7616040J
- Bentley 3W7616040L
- Bentley 3W7616040K
- Bentley 4W0616040B
- Bentley 4W0616040C
- Bentley 4W0616040D
- AS-3127 is a new, Arnott engineered, aftermarket air suspension strut for the Front Right-hand side of the 2003-2019 Bentley Continental GT, 2006-2019 Flying Spur and 2003-2006 Volkswagen Phaeton. This new assembly replaces the O.E. strut and features a premium Eibach custom-tuned damper designed to provide a comfortable, yet responsive ride. The new shock has been engineered to provide an exceptional ride without requiring the OE reservoir. The Arnott strut includes Tier 1 components including a new heavy-duty air sleeve from ContiTech protected by an aluminum can and dust cover coupled with a CNC-machined top mount made from aircraft-quality aluminum. This new air strut is designed and assembled in the USA with Arnott's long-lasting O-rings, bump stop,
- Custom-designed Eibach shock absorber
- Designed & Assembled in the USA
- Detailed Installation Manual Available
- Multi-ply ContiTech air sleeve
- Pre-Assembled for Easy Installation
- Converts adaptive to passive
- Replace in Pairs
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Bearing Plate Included | Yes |
| Lower Mounting Isolator Included | No |
| Upper Mounting Isolator Included | Yes |
| Lower Mount Type | Clevis |
| Upper Mount Type | Stud |
| Shock Spring Assisted | Yes |
| Boot Included | Yes |
| Boot Color | Black |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Shoulder of Stud |
| Spring Isolators Included | Yes |
| Spring Rate Type | Progressive |
| New Or Remanufactured | New |
| Springs Included | N/A |
| Progressive Spring Rate | Yes |
| Spring Seat Included | No |
| Coil Over Springs Included | N/A |
| Internal Damper Type | Hydraulic |
| Air Adjustable | Yes |
| Air Ride Suspension | Yes |
| Body End Measuring Point | Center Eye |
| Bladder Heavy Duty Crimping Rings Included | Yes |
| Adjustable Compression | No |
| UPC | 00815710017022 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 17.41 lbs (7.91 kg) |
| Package Length: | 34" (86.4 cm) |
| Package Width: | 10" (25.4 cm) |
| Package Height: | 10" (25.4 cm) |
2 Year Warranty - (Air Compressors 2 Years)