A1 Cardone 47-1337 Power Window Motor
Remanufactured Power Window Motor
Brand: A1 Cardone
Stock #: 471337
Condition: Remanufactured
UPC: 082617342308
Weight: 1.46 lbs (0.67 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Parts Master PM512271
- Transit Parts 512271E
- Fenco WH512271
- GMB 7250343
- Transbec 512271
- MPA WH512271
- WJB WA512271
- Ford 6E511N069BA
- Ford 6E5Z1104BA
- Pilot HB512271
- BCA WE60557
- CRS Automotive NT512272
- Centric Parts 405.45000E
- Centric Parts 405.45000
- PTC PT512272
- Mazda GK2G2615X
- Mazda GK2G2615XA
- SKF BR930412
- GMB 7250343
- Mercury 807310W200
- Mercury F3XY1223394A
- Mercury F3XY1223394C
- Mercury F5XY1223394A
- Mercury F7XY1223394A
- Mercury F7XZ1223394A
- Infiniti 8073010Y00
- Infiniti 8073010Y02
- Infiniti 807310W200
- Infiniti 8273010Y00
- Infiniti 8273010Y02
- Nissan 807300B000
- Nissan 807300B011
- Nissan 807300B012
- Nissan 807301E400
- Nissan 8073051E02
- Nissan 807310W200
- Nissan 827301E400
- CARDONE Remanufactured Window Lift Motors are direct-fit O.E. replacements that began as Original Equipment cores. Each unit is re-engineered, renewed and tested to match O.E. performance. For nearly half a century, CARDONE Remanufactured Window Lift Motors have provided rock-solid reliability that you can trust for the long haul.
- As a remanufactured Original Equipment part, this unit guarantees a perfect vehicle fit.
- Our remanufacturing process is earth-friendly, as it reduces the energy and raw material needed to make a new part by 80%.
- Every remanufactured motor is fully compatible with the O.E. mounting and regulator.
- Each motor is tested 100%. Testing includes loading the motor on a simulated window fixture to verify speed and strength of the motor.
- Every motor has its internal components inspected and gauged. Bushings are gauged and re-impregnated with lubricating oil, ball bearings are replaced with new and armatures are fully tested to ensure insulation.
- Every remanufactured motor is assembled with the precise amount of lubricant to ensure quiet operation and long life.
- For motors which have an auto up / down feature, output signals and pulse counts are matched to the vehicle application and motors are shipped in the €˜full up position€™.
- Internal gears are gauged, inspected and renewed for reuse or replaced if out of spec. Replacement gears are redesigned with a stronger, less brittle material than O.E. to prevent premature wear, striping and breakage.
- Motor magnets are 100% recharged guaranteeing efficiency and reliability.
| Attachment Method | Bolt On |
| Contains Electronic Components? | No |
| E-Waste | No |
| Gear Supplied | Yes |
| Is item a chemical? | No |
| Is or contains a battery? | No |
| Is or contains a bulb? | No |
| Is the item CARB affected? | No |
| Number of Mounting Holes | 3 |
| Package Contents | Window Lift Motor; Instruction Sheet; Kit |
| Product Condition | Remanufactured |
| Prop 65 | No |
| Prop 652 | No |
| SDS Required | No |
| Voltage (V) | 12 |
| Window Motor Use Location | Front Right; Rear Right |
| Wire Or Terminal Quantity | 2 |
| UPC | 082617342308 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1.46 lbs (0.67 kg) |
| Package Length: | 4.5" (11.4 cm) |
| Package Width: | 4.1" (10.5 cm) |
| Package Height: | 7.3" (18.4 cm) |
1 Year Warranty