A1 Cardone 47-1104 Power Window Motor
Remanufactured Power Window Motor
(Product has different names depending on vehicle application)
$93.70
Core charge: $9.00
Limited Stock
Ships: Today, Mar. 30th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: A1 Cardone
Stock #: 471104
Condition: Remanufactured
UPC: 082617155779
Weight: 1.52 lbs (0.7 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Pontiac 12413095
- Centric Parts 407.62032
- Centric Parts 407.62032E
- PTC PT512247
- SKF BR930365
- Timken HA590066
- DuraGo 29512247
- MOOG Chassis Products 512247
- Parts Master PM512247
- Transit Parts 512247E
- Rayloc PBR930365
- Fenco WH512247
- GMB 7990135
- Transbec 512247
- GMC 12413054
- GMC 15839050
- GMC 7467501
- GMC 12413053
- GMC 12413162
- GMC 22671547
- ACDelco RW2078
- MPA WH512247
- WJB WA512247
- Pilot HB512247
- BCA WE60928
- CRS Automotive NT512248
- Centric Parts 405.62010
- Centric Parts 405.62010E
- PTC PT512248
- SKF BR930364
- Timken HA590067
- MOOG Chassis Products 512248
- DuraGo 29512248
- Transit Parts 512248E
- Rayloc PBR930364
- Fenco WH512248
- GMB 7990136
- Transbec 512248
- GMC 12413056
- GMC 15839051
- GMC 12413055
- GMC 12413163
- GMC 22671548
- ACDelco RW2080
- MPA WH512248
- WJB WA512248
- Pilot HB512248
- BCA WE60816
- CRS Automotive NT512250
- PTC PT512250
- SKF BR930488
- MOOG Chassis Products 512250
- Timken HA590088
- DuraGo 29512250
- Transit Parts 512250E
- Fenco WH512250
- DuraGo 29512247
- DuraGo 29512248
- DuraGo 29512250
- GMB 7990135
- GMB 7990136
- Toyota 8571035020
- Toyota 8571002030
- Toyota 8571002040
- Toyota 8571002050
- Toyota 8571008010
- Toyota 857100C010
- Toyota 857100C030
- Toyota 8571012030
- Toyota 8571012050
- Toyota 8571012060
- Toyota 8571012080
- Toyota 8571012090
- Toyota 8571012091
- Toyota 8571016010
- Toyota 8571020060
- Toyota 8571020140
- Toyota 8571022180
- Toyota 8571022190
- Toyota 8571022220
- Toyota 8571022230
- Toyota 8571030300
- Toyota 8571032040
- Toyota 8571032050
- Toyota 8571035010
- Toyota 8571035070
- Toyota 8571035080
- Toyota 8571060020
- Toyota 8571087001
- Toyota 8571089104
- Toyota 8571089106
- Toyota 85710AA020
- Toyota 85710AA030
- Toyota 8572012040
- Toyota 8572020200
- Lexus 8571032050
- Lexus 8571032060
- Lexus 8571050010
- Lexus 8571050020
- Lexus 8571050030
- Mitsubishi MB655542
- CARDONE Remanufactured Window Lift Motors are direct-fit O.E. replacements that began as Original Equipment cores. Each unit is re-engineered, renewed and tested to match O.E. performance. For nearly half a century, CARDONE Remanufactured Window Lift Motors have provided rock-solid reliability that you can trust for the long haul.
- As a remanufactured Original Equipment part, this unit guarantees a perfect vehicle fit.
- Our remanufacturing process is earth-friendly, as it reduces the energy and raw material needed to make a new part by 80%.
- Every remanufactured motor is fully compatible with the O.E. mounting and regulator.
- Each motor is tested 100%. Testing includes loading the motor on a simulated window fixture to verify speed and strength of the motor.
- Every motor has its internal components inspected and gauged. Bushings are gauged and re-impregnated with lubricating oil, ball bearings are replaced with new and armatures are fully tested to ensure insulation.
- Every remanufactured motor is assembled with the precise amount of lubricant to ensure quiet operation and long life.
- For motors which have an auto up / down feature, output signals and pulse counts are matched to the vehicle application and motors are shipped in the €˜full up position€™.
- Internal gears are gauged, inspected and renewed for reuse or replaced if out of spec. Replacement gears are redesigned with a stronger, less brittle material than O.E. to prevent premature wear, striping and breakage.
- Motor magnets are 100% recharged guaranteeing efficiency and reliability.
- Other Names: Power Window Motor, Tailgate Window Motor
| Attachment Method | Bolt On |
| Contains Electronic Components? | No |
| E-Waste | No |
| Gear Supplied | Yes |
| Is item a chemical? | No |
| Is or contains a battery? | No |
| Is or contains a bulb? | No |
| Is the item CARB affected? | No |
| Number of Mounting Holes | 3 |
| Package Contents | Window Lift Motor; Instruction Sheet; Kit |
| Product Condition | Remanufactured |
| Prop 65 | No |
| Prop 652 | No |
| SDS Required | No |
| Voltage (V) | 12 |
| Window Motor Use Location | Front Right; Rear Right |
| Wire Or Terminal Quantity | 2 |
| UPC | 082617155779 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1.52 lbs (0.7 kg) |
| Package Length: | 4.5" (11.4 cm) |
| Package Width: | 4.1" (10.5 cm) |
| Package Height: | 7.3" (18.4 cm) |
1 Year Warranty