A1 Cardone 42-154 Power Window Motor
Remanufactured Power Window Motor
$104.72
Out of Stock
Brand: A1 Cardone
Stock #: 42154
Condition: New
UPC: 082617455596
Weight: 2.16 lbs (0.98 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Pontiac 10315137
- Buick 10256557
- Buick 10315137
- Buick 10402515
- Buick 10413609
- Buick 10413615
- Buick 10413617
- Buick 10413647
- Buick 10442825
- Buick 12377235
- Buick 12377239
- Buick 12386921
- Buick 22154666
- Oldsmobile 10402515
- Oldsmobile 10413609
- Oldsmobile 10413615
- Oldsmobile 10413617
- Oldsmobile 10413647
- Oldsmobile 10442825
- Oldsmobile 12377235
- Oldsmobile 12377239
- Oldsmobile 12386921
- Oldsmobile 22154666
- Oldsmobile 10256557
- Oldsmobile 10315137
- Pontiac 10402515
- Pontiac 10413609
- Pontiac 10413615
- Pontiac 10413617
- Pontiac 10413647
- Pontiac 10442825
- Pontiac 12377235
- Pontiac 12377239
- Pontiac 12386921
- Pontiac 22154666
- Pontiac 10256557
- CARDONE Remanufactured Window Lift Motors are direct-fit O.E. replacements that began as Original Equipment cores. Each unit is re-engineered, renewed and tested to match O.E. performance. For nearly half a century, CARDONE Remanufactured Window Lift Motors have provided rock-solid reliability that you can trust for the long haul.
- As a remanufactured Original Equipment part, this unit guarantees a perfect vehicle fit.
- Our remanufacturing process is earth-friendly, as it reduces the energy and raw material needed to make a new part by 80%.
- Every remanufactured motor is fully compatible with the O.E. mounting and regulator.
- Each motor is tested 100%. Testing includes loading the motor on a simulated window fixture to verify speed and strength of the motor.
- Every motor has its internal components inspected and gauged. Bushings are gauged and re-impregnated with lubricating oil, ball bearings are replaced with new and armatures are fully tested to ensure insulation.
- Every remanufactured motor is assembled with the precise amount of lubricant to ensure quiet operation and long life.
- For motors which have an auto up / down feature, output signals and pulse counts are matched to the vehicle application and motors are shipped in the €˜full up position€™.
- Internal gears are gauged, inspected and renewed for reuse or replaced if out of spec. Replacement gears are redesigned with a stronger, less brittle material than O.E. to prevent premature wear, striping and breakage.
- Motor magnets are 100% recharged guaranteeing efficiency and reliability.
| Attachment Method | Bolt On |
| Contains Electronic Components? | No |
| Gear Supplied | Yes |
| Is item a chemical? | No |
| Is or contains a battery? | No |
| Is or contains a bulb? | No |
| Is the item CARB affected? | No |
| Number of Mounting Holes | 3 |
| Package Contents | Window Lift Motor; Instruction Sheet; Kit |
| Product Condition | Remanufactured |
| Prop 65 | No |
| SDS Required | No |
| Voltage (V) | 12 |
| Window Motor Use Location | Front Left; Rear Left |
| Wire Or Terminal Quantity | 2 |
| UPC | 082617455596 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 2.16 lbs (0.98 kg) |
| Package Length: | 4.5" (11.4 cm) |
| Package Width: | 4.1" (10.5 cm) |
| Package Height: | 7.3" (18.4 cm) |
1 Year Warranty