A1 Cardone 31-686 Distributor
Remanufactured Distributor
$323.55
Out of Stock
Brand: A1 Cardone
Stock #: 31686
Condition: New
UPC: 082617033992
Weight: 2.16 lbs (0.99 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Honda 30100679015
- Honda 30101634672
- Honda 30102PA0005
- Honda 30103PA5005
- Honda 30105679015
- Honda 30106634005
- Honda 30107634005
- Honda 30107634015
- Honda 30108PA1005
- Honda 30110634005
- Honda 30113634005
- Honda 30115634005
- Honda 30118634005
- Honda 30122634005
- Honda 92000050160H
- Honda 93500040080H
- Honda 93500040100H
- Honda 9410104800
- Honda 9410105800
- Honda 9411104800
- Honda 9411105800
- Honda 30110590075
- Honda 30101695005
- Honda 30104657671
- Honda 30104657672
- Honda 30104657773
- Honda 30104657811
- Honda 30104664920
- Honda 30104676741
- Honda 30106657005
- Honda 30107657811
- Honda 30116657671
- Honda 30116657672
- Honda 30116657772
- Honda 30116657781
- Honda 30116657791
- Honda 30116657811
- Honda 30116663671
- Honda 30116663672
- Honda 30116671005
- Honda 30117657641
- Honda 30117657671
- Honda 30117657672
- Honda 30117657673
- Honda 30117657781
- Honda 30117657791
- Honda 30117657792
- Honda 30117657811
- Honda 30117663671
- Honda 30119557005
- Honda 30122657901
- Honda D40966
- CARDONE Remanufactured Distributors provide reliable performance at the best price. Installing a CARDONE Distributor on your vehicle will ensure that proper voltage is transmitted to the spark plugs in the correct timing pattern so that your vehicle will perform on command.
- All electronic module components are 100% computer tested to ensure full functionality.
- Guaranteed fit and function.
- Meets or exceeds O.E.M. performance.
- Precise machining tolerances prevent oil leakage, poor timing, setting of the "Check Engine" light, and premature failure.
- 100% new points and condensers installed where applicable.
- Automated test equipment verifies signal strength, correct polarity of wire harness, air gap, crank reluctor tooth size, as well as ignition coil and pickup performance.
- O.E. components with consistently high failure rates are 100% replaced or repaired to meet or exceed O.E. performance.
- Remanufactured under stringent quality standards to ensure product reliability.
| Color | Gray |
| Contains Electronic Components? | Connector |
| Distributor Type | Point Type |
| E-Waste | Yes |
| Integrated Ignition Coil | No |
| Is item a chemical? | No |
| Is or contains a battery? | No |
| Is or contains a bulb? | No |
| Is the item CARB affected? | No |
| Package Contents | Distributor; Instruction Sheet |
| Product Condition | Remanufactured |
| Prop 65 | No |
| SDS Required | No |
| Slip Collar | No |
| Trigger Type | 2 Finger |
| Vacuum Advance Type | Centrifugal |
| UPC | 082617033992 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 2.16 lbs (0.99 kg) |
| Package Length: | 5.5" (14 cm) |
| Package Width: | 4.6" (11.8 cm) |
| Package Height: | 9.5" (24.1 cm) |
1 Year Warranty