A1 Cardone 2T-346 Turbocharger
Turbocharger
Brand: A1 Cardone
Stock #: 2T346
Condition: Remanufactured
Made in USA
UPC: 00884548359659
Weight: 45 lbs (20.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Ram Trucks 68444771AA
- CARDONE Remanufactured Turbochargers meet the growing demand for maximum vehicle performance with optimal fuel efficiency. Every CARDONE turbocharger has been designed and tested to guarantee O.E. fit and performance. Your vehicle will be back to peak performance with these remanufactured, direct-replacement turbochargers.
| Product Condition | Remanufactured |
| FAQs | Do I need to replace the engine oil at regular intervals? |
| FAQs | Yes, most turbocharger failures are caused by oil starvation from old or contaminated oil. |
| FAQs | Can the turbocharger fail if a foreign object is sucked in? |
| FAQs | Yes, replacing the air filter and cleaning entire air and exhaust system will prevent damage to the fragile blades on the turbocharger wheels. |
| FAQs | Do I need to let the engine cool off before shutting down? |
| FAQs | Yes, cutting off the supply of fresh oil to a hot turbocharger can cause oil coking. |
| FAQs | Do your aftermarket turbochargers meet emission regulations? |
| FAQs | Yes, all turbochargers are engineered to match O.E. performance and comply with all federal regulations. |
| Features and Benefits | All wheels, shafts and corresponding bores are measured and controlled with specific go/no-go tolerances and renewed or replaced as needed to ensure trouble-free operation. |
| Features and Benefits | Each unit is 100% disassembled and thoroughly cleaned using proprietary processes and dedicated specialized equipment. |
| Features and Benefits | All components are inspected to exact standards, and renewed as appropriate to ensure that problematic areas that typically cause failure are renewed to the highest quality standards. |
| Features and Benefits | 100% of rotating, journal, and thrust bearings and seals are replaced, and all mating surfaces/passages are renewed as required for a longer-lasting unit. |
| Features and Benefits | Each unit comes with a pre-lube syringe to ensure product protection during installation. |
| Features and Benefits | As a remanufactured Original Equipment part, this unit guarantees a perfect vehicle fit. |
| Features and Benefits | Our remanufacturing process is earth-friendly, as it reduces the energy and raw material needed to make a new part by 80%. |
| Package Contents | Turbocharger, Gasket(s), Studs, Syringe |
| Turbocharger Cooling Method | Coolant, Oil |
| Wastegate Actuator Included | No |
| E-Waste | Yes |
| Gasket or Seal Included | Yes |
| Mounting Bracket Included | No |
| Mounting Hardware Included | No |
| Material | Steel; Aluminum |
| Bearing Type | Journal |
| UPC | 00884548359659 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 45 lbs (20.46 kg) |
| Package Length: | 19.9" (50.5 cm) |
| Package Width: | 13.5" (34.3 cm) |
| Package Height: | 9.8" (24.8 cm) |
1 Year Warranty