A1 Cardone 1A-2005 Rack and Pinion Assembly
Remanufactured Rack and Pinion Assembly
Brand: A1 Cardone
Stock #: 1A2005
Condition: Remanufactured
Made in USA
UPC: 00884548093928
Weight: 39.01 lbs (17.73 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Ford AA5Z3504G
- Ford AA5Z3504JE
- Ford AA5Z3504NE
- Ford AA5Z3504RE
- Ford CA5Z3504GE
- Lincoln AA5Z3504G
- Lincoln AA5Z3504JE
- Lincoln AA5Z3504NE
- Lincoln AA5Z3504RE
- Lincoln CA5Z3504GE
- Expertly remanufactured to rigorous quality and performance standards, CARDONE Electronic Power Steering Rack and Pinions are equipped with brand-new, premium components to guarantee exceptional longevity and reliability. Each unit undergoes CARDONE€™s Factory Test Drive, simulating extreme operating conditions while verifying all on-car communications. All rubber sealing components are replaced, and a specialized lubricant is applied to drastically increase longevity.
- As a remanufactured Original Equipment part, this unit guarantees a perfect vehicle fit.
- 100% replacement of rubber sealing components.
- Application of specialized lubricant(s) for extended life.
- Each unit undergoes a factory test drive, simulating extreme operating conditions while verifying all on-car communications.
- Finished in protective coating to prevent corrosion and rust.
| Input Shaft Type | notched |
| Input Shaft Type | Point |
| Product Condition | Remanufactured |
| Package Contents | EPS |
| E-Waste | Yes |
| Prop 65 | No |
| SDS Required | No |
| Contains Electronic Components? | Circuit Board |
| Is item a chemical? | No |
| Is or contains a battery? | No |
| Is or contains a bulb? | No |
| Is the item CARB affected? | No |
| FAQ_Q1 | What do you replace on the rack? |
| FAA_A1 | Rubber seals, dust boots, wear items, lubricant(s), clamps and bearings are replaced 100%. Dampers, lock washers and drive belts are replaced where applicable. |
| FAQ_Q2 | Are the racks the same design as my original? |
| FAA_A2 | Yes, all units produced are verified to function to O.E. design specifications. Potential O.E. failure modes are evaluated and validated improvements are made. |
| FAQ_Q3 | Are there any precautions before I install? |
| FAA_A3 | Yes, the steering wheel must be held in a straight-ahead position using a suitable tool to prevent rotation while the intermediate shaft is disconnected from the rack and pinion. Failure to do so can result in damage to the clock spring within the steering column. If rotation of the intermediate shaft is suspected, the clock spring must be removed and re-centered. |
| FAQ_Q4 | Do I have to do any type of relearn after installation? |
| FAA_A4 | Yes, these systems are equipped with torque angle sensors in the steering column that need to be recalibrated after installation of the replacement rack and pinion. |
| FAQ_Q5 | Can I install one of your racks on my custom or classic vehicle? |
| FAA_A5 | Not recommended; radical modifications would be needed for installation of a modern electronic steering rack and pinion on a vehicle other than the O.E .Manufacturer intended application. |
| UPC | 00884548093928 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 39.01 lbs (17.73 kg) |
| Package Length: | 61.9" (157.2 cm) |
| Package Width: | 14.3" (36.2 cm) |
| Package Height: | 9.3" (23.5 cm) |
1 Year Warranty