A1 Cardone 19-1337AXY Disc Brake Caliper
Remanufactured Unloaded Caliper w/Color Coating
$133.75
Out of Stock
Brand: A1 Cardone
Stock #: 191337AXY
Condition: New
Made in USA
UPC: 082617668484
Weight: 6.1 lbs (2.78 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- OEM Part Number 5F1Z3050A
- OEM Part Number 5F1Z3V050A
- OEM Part Number F6DZ3K185A
- OEM Part Number MCSOE76
- AutoZone FA2098
- OEM Part Number ZZP034550C
- MOOG Chassis Products K80013
- MOOG Chassis Products K8695
- MOOG Chassis Products K8695T
- MOOG Chassis Products K80771
- TRW Steering and Suspension Parts JBJ7026
- Transbec TK80771
- Transbec TK8695T
- MAS Industries BJ86375XL
- MAS Industries BJ86375
- MAS Industries BJ86345
- MAS Industries BJ85345
- MAS Industries B8695
- ACDelco 45D2221
- ACDelco 45D2281
- ACDelco 46D2281A
- Qualis FA2100XL
- Mcquay-Norris FA2180
- Mcquay-Norris FA2180E
- Xpress Automotive Supplies XK8695
- Ingalls Engineering IK80771
- Ingalls Engineering IK8695T
- OEM Part Number 2L3Z3050AA
- OEM Part Number 7L5Z3050A
- Ford F1CZ2B121A
- Ford F3CZ2B121B
- Mazda B46233990B
- Mazda B4623399Z
- Ford F1CZ2B121B
- Ford F3CZ2B121A
- Ford F4BZ2B121F
- Ford F7CZ2B121BA
- Mazda BR743399Z
- Mazda BR7533990A
- Mazda BR703371X
- Mazda BR753371X
- Mercury BR743371X
- Mercury BR743399Z
- Mercury BR753371X
- Mercury BR7533990A
- Mercury F1CZ2B121A
- Mercury F1CZ2B121B
- Mercury F3CZ2B121A
- Mercury F3CZ2B121B
- Mercury F4BZ2B121F
- Mercury F7CZ2B121BA
- Ford BR743371X
- Ford BR743399Z
- Ford BR753371X
- Ford BR7533990A
- Mazda B4623371X
- Mazda BC1C3371X
- Mazda BR743371X
- A plastic cap plug protects every brake port thread to ensure a trouble free installation.
- As a remanufactured Original Equipment part, this unit guarantees a perfect vehicle fit.
- Mounting bracket is included where applicable for a hassle-free installation.
- New banjo bolts are included where applicable to ensure a perfect fit and quick installation.
- New bleeder screws provide trouble-free bleeding and a positive seal.
- New stainless steel hardware clips and new mounting pins are included where applicable.
- New washers are included where applicable for a proper seal.
- Our remanufacturing process is earth-friendly, as it reduces the energy and raw material needed to make a new part by 80%.
- Pistons are durable, resistant to cracking or pitting and handle great loads.
- Rubber seals are replaced with new high temperature EPDM rubber for extended life and optimum performance.
- Coated Calipers feature an exclusive weather-proof coating that stops rust from forming and a showroom appearance.
- For a premium appearance and enhanced protection against corrosion and rust, CARDONE Color-Coated Calipers feature a weather-proof coating available in red or yellow. Each caliper is built with brand-new, premium components to guarantee exceptional braking performance and longevity. They are also tested to meet rigorous standards and packaged with a complete set of brand-new hardware for a simple, complete installation. Caliper bracket is included when applicable.
| Bleeder Screw Cap Included | No |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Dust Boots Included | Yes |
| Bleeder Thread Size | M8x1.0 |
| Inlet Port Size | 10.00366 |
| Inlet Port Size | 0.394 |
| Product Condition | Remanufactured |
| Package Contents | Caliper; Instruction Sheet; Hardware Kit |
| Prop 65 | No |
| E-Waste | No |
| SDS Required | No |
| Contains Electronic Components? | No |
| Is item a chemical? | No |
| Is or contains a battery? | No |
| Is or contains a bulb? | No |
| Is the item CARB affected? | No |
| FAQ_Q1 | What colors are the Coated Calipers available in? |
| FAA_A1 | Our Coated Calipers are currently available in Silver, Blue, Yellow and Red. |
| FAQ_Q2 | Can I switch out a Phenolic Piston Caliper for a Steel Piston Caliper or vice versa? |
| FAA_A2 | Not recommended. The O.E. manufacturers specified steel or phenolic pistons based on the intended use of the vehicle. It is recommended that the installer follow the manufacturer’s recommendations. |
| FAQ_Q3 | What type of fluid should I use: DOT 3, DOT 4, or DOT 5? |
| FAA_A3 | As a rule, always use brake fluid recommended by O.E. The fluid type is stamped on the master cylinder reservoir lid. Always use new fluid in a sealed container. |
| FAQ_Q4 | Car pulls to one side during braking. Why? |
| FAA_A4 | Inspect both calipers for binding or sticky slides or pins. Also ensure that brake hoses are not collapsed or restricted and inspect steering/suspension components for proper operation. |
| FAQ_Q5 | Brakes squeal all of the time. What's causing the squeal? |
| FAA_A5 | Brake squeal can be caused by improper installation of the brake pads, improperly installed brake hardware and improper brake rotor finish. |
| FAQ_Q6 | Could calipers be the cause of a low brake pedal? |
| FAA_A6 | A symptom of a low brake pedal is usually caused by air in the system, misadjusted rear brake shoes, deteriorated brake hose(s) or a defective master cylinder. |
| FAQ_Q7 | What type of grease is used on floating caliper mounting pins? |
| FAA_A7 | A silicone grease is used on floating caliper mounting pins. |
| FAQ_Q8 | Do all of your Calipers come with the new hardware and a mounting bracket for installation? |
| FAA_A8 | New hardware is included with all of our Calipers however the mounting bracket is an added option depending on part number and application. Mounting Brackets are also sold separately for most applications. |
| UPC | 082617668484 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 6.1 lbs (2.78 kg) |
| Package Length: | 9.6" (24.3 cm) |
| Package Width: | 7.3" (18.4 cm) |
| Package Height: | 5.3" (13.3 cm) |
1 Year Warranty