A1 Cardone 19-1004XR Disc Brake Caliper
Remanufactured Unloaded Caliper w/Color Coating
Brand: A1 Cardone
Stock #: 191004XR
Condition: Remanufactured
Made in USA
UPC: 082617667623
Weight: 10.26 lbs (4.66 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- MAS Industries BJ50075
- MAS Industries BJ59115XL
- OEM Part Number 51210SDAA02
- OEM Part Number 51215SDAA02
- OEM Part Number 51220SDA305
- OEM Part Number 51220SDAA02
- Ingalls Engineering IK500117
- Ingalls Engineering IK80228
- Xpress Automotive Supplies XK80228
- Beck/Arnley 1016526
- AutoZone SB6312
- Beck/Arnley 1016526
- Acura 45210SD4033
- Acura 45210SG0023
- Acura 45210SG0033
- Acura 45210SG0G02
- Acura 45210SG0G04
- Acura 45210SK7003
- Acura 45210SR3N33
- Honda 45210SD4033
- Honda 45210SE0G12
- Honda 45210SK7003
- Honda 45210SR3N33
- A plastic cap plug protects every brake port thread to ensure a trouble free installation.
- As a remanufactured Original Equipment part, this unit guarantees a perfect vehicle fit.
- Mounting bracket is included where applicable for a hassle-free installation.
- New banjo bolts are included where applicable to ensure a perfect fit and quick installation.
- New bleeder screws provide trouble-free bleeding and a positive seal.
- New stainless steel hardware clips and new mounting pins are included where applicable.
- New washers are included where applicable for a proper seal.
- Our remanufacturing process is earth-friendly, as it reduces the energy and raw material needed to make a new part by 80%.
- Pistons are durable, resistant to cracking or pitting and handle great loads.
- Rubber seals are replaced with new high temperature EPDM rubber for extended life and optimum performance.
- Coated Calipers feature an exclusive weather-proof coating that stops rust from forming and a showroom appearance.
- For a premium appearance and enhanced protection against corrosion and rust, CARDONE Color-Coated Calipers feature a weather-proof coating available in red or yellow. Each caliper is built with brand-new, premium components to guarantee exceptional braking performance and longevity. They are also tested to meet rigorous standards and packaged with a complete set of brand-new hardware for a simple, complete installation. Caliper bracket is included when applicable.
| Bleeder Screw Cap Included | No |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Dust Boots Included | Yes |
| Bleeder Thread Size | M10x1.25 |
| Inlet Port Size | 10.00366 |
| Inlet Port Size | 0.394 |
| Product Condition | Remanufactured |
| Package Contents | Caliper; Instruction Sheet; Hardware Kit |
| Prop 65 | No |
| E-Waste | No |
| SDS Required | No |
| Contains Electronic Components? | No |
| Is item a chemical? | No |
| Is or contains a battery? | No |
| Is or contains a bulb? | No |
| Is the item CARB affected? | No |
| FAQ_Q1 | What colors are the Coated Calipers available in? |
| FAA_A1 | Our Coated Calipers are currently available in Silver, Blue, Yellow and Red. |
| FAQ_Q2 | Can I switch out a Phenolic Piston Caliper for a Steel Piston Caliper or vice versa? |
| FAA_A2 | Not recommended. The O.E. manufacturers specified steel or phenolic pistons based on the intended use of the vehicle. It is recommended that the installer follow the manufacturer’s recommendations. |
| FAQ_Q3 | What type of fluid should I use: DOT 3, DOT 4, or DOT 5? |
| FAA_A3 | As a rule, always use brake fluid recommended by O.E. The fluid type is stamped on the master cylinder reservoir lid. Always use new fluid in a sealed container. |
| FAQ_Q4 | Car pulls to one side during braking. Why? |
| FAA_A4 | Inspect both calipers for binding or sticky slides or pins. Also ensure that brake hoses are not collapsed or restricted and inspect steering/suspension components for proper operation. |
| FAQ_Q5 | Brakes squeal all of the time. What's causing the squeal? |
| FAA_A5 | Brake squeal can be caused by improper installation of the brake pads, improperly installed brake hardware and improper brake rotor finish. |
| FAQ_Q6 | Could calipers be the cause of a low brake pedal? |
| FAA_A6 | A symptom of a low brake pedal is usually caused by air in the system, misadjusted rear brake shoes, deteriorated brake hose(s) or a defective master cylinder. |
| FAQ_Q7 | What type of grease is used on floating caliper mounting pins? |
| FAA_A7 | A silicone grease is used on floating caliper mounting pins. |
| FAQ_Q8 | Do all of your Calipers come with the new hardware and a mounting bracket for installation? |
| FAA_A8 | New hardware is included with all of our Calipers however the mounting bracket is an added option depending on part number and application. Mounting Brackets are also sold separately for most applications. |
| UPC | 082617667623 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 10.26 lbs (4.66 kg) |
| Package Length: | 9.6" (24.3 cm) |
| Package Width: | 7.3" (18.4 cm) |
| Package Height: | 5.3" (13.3 cm) |
1 Year Warranty